אודות

אודות

המסגרת מהווה מרחב חיים טיפולי-חינוכי-לימודי וחלופת בית עבור הילד. שיטת הלמידה מאפשרת לכל ילד לחוות חוויה עמוקה ומשמעותית.

מאפייני המסגרת

ניתנים טיפולים באמצעות תנועה, חושים, מוזיקה, אומנות, גינון, בעלי חיים, מטבח בריאות, טיפול במים, אמנויות לחימה ועוד. הלמידה מתקיימת במרכזי למידה בתחומים שונים בהם מתקיימת למידה אישית וקבוצתית. הלמידה מתרחשת בכל מקום במרחב ובמשך 24 שעות ביממה. יום לימודים ארוך עד 16:00. ​

פיקוח

מסגרת חינוך מיוחד המשלבת בית ספר עם פנימיה. זרם מוכר שאינו רשמי/ בית הספר באחריות משרד החינוך והפנימייה בבעלות התנועה הקיבוצית בפיקוח משרד הרווחה והשרותים החברתיים מתקיימת פעילות בשיתוף הורים בתהליך הטיפולי בליווי צוות מיוחד מהמקום. מוגשות 5 ארוחות ביום בפיקוח דיאטנית.

אוכלוסיית היעד

ילדים בעלי לקות של הפרעות נפשיות ורגשיות שלבי חינוך במוסד הם יסודי ועליונה מגיל 12 ועד 18 מספר תלמידים במוסד הלימודים 80

נווה צאלים הינו בית ספר לחינוך מיוחד במסגרת פוסט אשפוזית לבני נוער עם הפרעות נפשיות קשות לילדים עם רמת אינטילגנציה ממוצעת ומעלה.

המסגרת מהווה מרחב חיים טיפולי-חינוכי-לימודי.

הלמידה מתרחשת בכל מקום במרחב ובמשך 24 שעות ביממה.

שיטת הלמידה מאפשרת לכל ילד לחוות חוויה עמוקה ומשמעותית. מתקיימת למידה עיונית, חוויתית ויצירתית בתחום התוך אישי, הבין אישי, החברתי, העיוני, אומנותי, סביבתי, ערכי, גופני והתפקודי (כישורי חיים). 

ניתנים טיפולים באמצעות תנועה, מוזיקה, אומנות, בישול, גינון וסיוע באמצעות בעלי חיים. כמו כן, ניתנים טיפולים פסיכותרפיים יחידניים וקבוצתיים.

לכל תלמיד תוכנית לימודים אישית (תל"א). מטרת התוכנית היא לסייע לתלמיד לפתח את מיומנויותיו בתחום הפדגוגי-חינוכי, בתחום החברתי ובתחום הרגשי, ולהצליח להתמודד בצורה יעילה ומתפקדת יותר עם קשייו הרגשיים. על התחום הפדגוגי-הוראתי אחראי צוות של מורים לחינוך מיוחד בתחומי דעת שונים.

התהליכים הלימודים והטיפולים מתרחשים בתוך כ-30 מרכזי לימוד, המייצגים את לב העשייה בבית הספר. כל מרכז עוסק בהיבט אחר של חיי הילדים והוא פועל מתוך זיקה וקשר למרכזים האחרים.

לכל חומר לימודי יש ייצוג ברמה החושית, הרגשית וברמת החשיבה הקונקרטית והמופשטת.

הלימוד יכול להיות יחידני או בקבוצות שונות המונחות על-ידי מבוגרים ולעיתים בליווי ילד שהוא מנחה צעיר.

 

אחת המטרות המרכזיות של החינוך והטיפול בנווה צאלים היא לטפח אצל הילד מבט שלם על חייו. לפיכך הנערים והנערות מקיימים מגוון רחב של התנסויות בבוקר ואחר הצהריים הכוללים לימודים, חוגים והתנסות בעבודה. כדי לאפשר את קיומם של המטרות שתוארו לעיל  קיימת השקעה רבה של זמן ומשאבים בפיתוח והדרכה מקצועית של הצוות החינוכי-טיפולי.

לצד גישה מקצועית ישנה הקפדה על מתן יחס חם, אכפתי ואוהב לכל ילד ומוכנות של כל איש צוות לקחת חלק פעיל בלימוד מתמיד.

הלימוד המשותף לכל המבוגרים מסייע לגבש הבנה תאורטית עמוקה אשר תומכת בעשייה היומיומית. דרך זו מקדמת התייחסות עמוקה ומקורית לצרכים הייחודים של כל ילד, תוך מתן הזדמנות לפתח עמדה אחראית ואכפתית כלפי הסביבה. בכך אנו ממשיכים לעמוד במשימה העיקרית של המקום- שילוב של אדם המכיר במגבלותיו ומודע לכוחותיו כאזרח משמעותי בקהילה.

כמו כן,  מתקיימת פעילות בשיתוף הורים בתהליך הטיפולי עם הילד, בליווי צוות מיוחד.

נווה צאלים הוא מקום מעבר בחיי הילד והוריו להשתלבות נורמטיבית בחברה. לכן, קיימת חשיבות רבה לכך שהילד וההורה יעברו תהליכים טיפוליים במקביל. תפקיד הצוות ליצור קשר של שותפות עם ההורים והקהילה, תוך אמונה כי הדרך להתחזקות נפשית ושיקום תפקידו של הילד קשורה גם לשיפור תפקודה של המערכת ההורית של הילד.

שם מנהלת בית הספר: יפית שם-טוב אבס

שם מנהל הפנימייה: אוהד שפריר